طراحی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای
این وبلاگ درجهت آشنایی بیشتر علاقه مندان به رشته شهرسازی طراحی شده است
نویسنده: عبدالجلیل قزل - ۱۳٩٠/۱٢/۱

این تحقیق مستخرج ازبخشی از پروژه ای است که در سال 1388 با مشاوره ی پژوهشکده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران انجام شده است.  بنده در این پروژه به عنوان مسئول تحقیق بخش مدیریت بافت تاریخی محله سیروس همکاری داشتم.

1- مقدمه

محله سیروس در تقسیمات شهری تهران ، محله 17 در منطقه 12 است که حدود 40 هکتار مساحت دارد و خیابان های 15 خرداد در شمال ری در شرق مولوی در جنوب و مصطفی خمینی در غرب محدوده آن را مشخص می کند. در سه گوشه آن تقاطع های مهمی چون میدان قیام، چهار راه مولوی و چهار راه سیروس قرار گرفته اند، اما با ایجاد پل هوایی بر روی خیابان ری و تعریض این محور، گوشه چهارم وضعیت نابسامانی دارد که با تخریب بناهای مجاور خیابان شکلی مخروبه ومضرس پیداکرده است.

شکل این بلوک شهری بزرگ مانند ذوزنقه ای نامنظم است که بلند ترین ضلع آن در امتداد 15 خرداد، 71 متر طول و کوچکترین ضلع در بر ری 500 متر طول دارد و دو ضلع مجاور مولوی و سیروس به ترتیب 650و 700 متر امتداد یافته اند....

    


 

2- ویژگی های کالبدی

       احداث خیابان هایی که این بافت را از هم گسسته و شبکه ای شطرنجی را به وجود آورده وضعیتی دوگانه پیدا کرده است. به این معنی که در امتداد خیابان های اصلی مانند 15 خرداد (بوذر جمهوری) ، مصطفی خیمنی(سیروس)، مولوی وری ردیفی از ساختمان های با کارکرد تجاری و اداری و عمومی شکل گرفته اند که ترکیبی برون گرا دارند ولی درون این بلوک ها بافت قدیمی چندان تحول نیافته و شبکه ها به همان صورت قبلی باقی است و بناها رو به فرسودگی و ویرانی گذاشته اند.

بخش شرقی بازار تهران که در مجاورت محله سیروس قرار دارد از بخش های شمالی و غربی آن بسیار کم رونق تر است وبیشتر واحدهای عرضه اهن آلات و ابزار (بر غربی سیروس) ، لاستیک وپلاستیک (در امتداد کوچه سر پولک وناصر ) ، لوازم خرده ودست دوم (بازارسید اسماعیل) و مواد غذایی (در اطراف چهار راه مولوی ) فعالیت دارند.

3.2. کاربری های عمده 

پیرامون محله را میتوان مقبره آقا در امتداد محور سیروس – امین السلطان و اطراف آن دانست که میدان امین السلطان (بار فروش ها)، میدان میوه و تره بار ، شهداری ، ورزشگاه علی رستمی، چند مرکز بهداشتی و درمانی بزرگ مانند بیمارستان مولوی ( حکیم الملک) و زایشگاه اکبری(مادر) عناصر مهم آن را تشکیل می دهند.

همچنین در امتداد جنوبی خیابان ری پارک کوثر و هنرستان شماره یک از کار کردهای شهری مهم در محیط پیرامونی محله محسوب می شوند.

2-1- تاسیسات شهری

در این چند محله، به دلیل تنگی معابر و فرسودگی ساختمان ها شبکه تاسیسات کامل نیست. شبکه آب لوله کشی تهران در سال 1334 به بهره برداری رسید. در طرح اولیه ، این شبکه 445 کیلومتر طول داشت و از شش منبع آب تغذیه می شد که قرار بود سراسر بافت پیوسته تهران آن زمان را پوشش دهد ، ولی با گذشت نزدیک به 50 سال از آن زمان هنوز مشکل شبکه اب در تهران مرکزی وجود دارد، مثلا در برخی قسمت های قدیمی بازار مانند بین الحرمین هنوز آب لوله ونشت یا ترکیدگی گاه و بیگاه آنها ، دوم تراکم و پیچیدگی معابر، سوم سست بودن بافت خاک و چهارم، وجود بناهای تاریخی فرسوده که نشت آب به پی آنها باعث صدمه رسیدن به خانه ها می شود.

هر چند شبکه برق سراسر این محله ها را در بر گرفته ولی در ساختمان های قدیمی و فرسوده ایمنی وسائل و تاسیسات برقی رعایت نمی شود ومشکلات قطعی را به وجود می آورد.

شبکه گاز نیز به طور کامل این محله ها را پوشش نداده و مثلا محدوده بازار و بخش هایی از پامنار، سیروس و امم زاده یحی نیز گاز رسانی نشده اند. استفاده از کپسول های گاز مایع به خصوص در واحدهای فعالیتی باعث انفجارها و آتش سوزی هایی در این مناطق شده است. محله های واقع در این بخش از تهران مرکزی سیستم جمع آوری و دفع آبهای سطحی ندارند و با بارش برف و باران معابر را آب می پوشاند و گاه باعث ریزش و تخریب خانه ها می شود. استفاده از شیوه سنتی حفر چاه های جذبی در واحدهای مسکونی و فعالیتی نیز باعث بالا آمدن سطح آبهای زیر زمینی این محدوده و آلودگی منابع شده است.

به دلیل باریک بودن معابر و عدم امکان دسترسی سواره به بافت درونی محله ها و کمبود فضاهای باز مشکلات ایمنی در برابر اتش سوزی و زمین لرزه نیز این محله ها را تهدید می کند. اخیرا شهرداری منطقه ایجاد پارک های محله ای کوچک و تعبیه منابع آب در آنها را برای مقابله با این حوادث در دستور کار خود قرار داده ولی این طرح حداقل در محله های بازار و سیروس به اجرا در نیامده است. 

2-2- ساختار فضایی

ساختار کلی محله را می توان ب هدو بخش کاملا متمایز تقسیم کرد؛ لایه پیرامونی با کارکرد تجاری – خدماتی که رو به خیابان های اصلی دارد و باعمق متوسط 50متر محله را محصور کرده و بافت مسکونی که سطح درونی محله را می پوشاند.

کانونها و محورها:

ساختار درونی محله نسبت به شکل تاریخی آن چندان تغییری پیدا نکرده است و هنوز مهمترین محورهای آن همان راسته ها و گذرهای قدیمی هستند، یعنی بازارچه نایب السلطنه در امتداد شرقی و غربی بخش فوقانی محله و محور شهید موسوی کیانی که در گذشته بخش بالایی آن به کوچه تکیه و بخش پایین آن به کوچه حمام گلشن معروف بوده است.

امتداد این گذر در شمال خیابان 15 خرداد راکوچه امام زاده یحیی و در جنوب خیابان مولوی، کوچه محمدیه شکل می دهند. یکی از کانون های محله ای در تقاطع این گذر و کوچه شرقی- غربی حمام گلشن گرفته که با گشایشی در محور و ساختمان های مسجد، درمانگاه مدرسه ومهد کودک و آمادگی در پیرامون  ان مشخص می شود. ادامه این مسیر از کوچه گلاب گیرها به پایین تنگ می شود و با پیچ و خمی اندک به مولوی می رشد. محور مهم دیگر در درون این محله کوچه سید علی کسمیری است که در بخش شرقی امتداد شمالی – جنوبی را از بر خیابان 15 خرداد می پیماید و پس از قطع کردن بازار نایب السلطنه به کوچه شرقی – غربی حمام فیروزه (شهید مصطفی مرادخانی) منتهی می گردد.

دو محور شرقی –غربی مهم نیز پس از نایب السطنه یکی کوچه مجید عباسی ( حمام حاج موسی) است که به مرکز بهداشت و مسجد حاج علی اصغر تهذانی منتهی می شود و دیگری همان کوچه حمام فیروزه است که به میانه های کوچه تکیه وصل می شود.

در درون محله بناهای عمدهای وجود ندارد و شاید تنها بتوان بنای مسجدها و تکیه ها را کانونهایی خاص در میان بافت مسکونی دانست. در گوشه جنوب شرقی نیز استقرار چند مدرسه (دبیرستان کوثر، راهنمایی معراج و دبستان 15 خرداد) و یک ورزشگاه در حال ساخت و حوزه علمیه حاج ابوالفتح یک کانون آموزشی و فرهنگی را شکل داده است.

2-2-1- زیر محله ها:

به طور کلی محله سیروس به چند زیر محله قابل تقسیم است. یکی زیر محله اطراف بازارچه نایب السطنه و خانه های اطراف آن ، دوم بخش های شرقی نزدیک به خیابان ری که از لحاظ کالبدی وضعیت بالنسبه مناسب تری نسبت به سایر ساختمان های محله دارند.سوم بخش جنوب غربی که محل سک.نت رامشه ای ها است و بافت زیر و ناهمگونی داردو چهارم بخش های میانه محله که بر حول بن بست ها شکل گرفته اند و فرسودگی در آنها مشهود است.

2-2-2- فضاهای عمومی:

فضاهای باز وسبز عمومی تقریبا در سراسر محله دیده نمی شود و میزان تراکم و در هم تنیدگی بافت بسیار زیاد است.فقط یک فضای سبز خصوصی به صورت باغ در این محله دیده می شود که حدود 800 متر مربع وسعت دارد. چند گشایش در امتداد کوچه موسوی کیانی ایجاد شده که بیشتر به عنوان پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد و جز معابر عمومی و کوچه های تنگ و طولانی فضای عمومی دیگر در محله به چشم نمی خورد. از لحاظ فضای سبز نیز محله بسیار فقیر است و حتی در امتداد معابر و گذرها نیز کاشت درختان دیده نمی شود. دیوارهای بلند خانه ها و وجود حیاط های مرکزی نیز باغچه های خصوصی راکاملا از فضاهای عمومی منفک کرده است.

از 394819 متر مربع مساحت محله بیش از 89 % (351446متر مربع) را سطح پلاک های ملکی و فقط کمتر از 11 % (43373متر مربع) را فضاهای عمومی معابر به اشغال در آورده اند. 

 

2-2-3-  الگوی کالبدی

الگوی سکونت:

تقریبا دو سوم مساحت محله را سطوح مسکونی پوشانده است،اما از حدود 1500 قطعه مسکونی 38 قطعه خالی، 41 قطعه مخروبه و غیر قابل استفاده و 3 قطعه متروکه هستند وفقط 8 بنای در حال ساخت در سرایر آن دیده می شوند.

ساختمان های مسکونی اغلب یک تا دو طبقه دارند و از عمر آنها بیش از 20 سال می گذرد.

معماری بیشتر آنها درون گراست و در اطراف حیاط مرکزی آرایش یافته اند. تعداد بناهای آپارتمانی که امروزه الگوی سکونت غالب در اکثر مناطق مسکونی تهران است در این محله اندکی است. اما اجاره نشینی در همان خانه های سنتی به صورت تک اتاقی یا چند اتاقی رایج است.

الگوی فعالیتی : تعداد مغازه ها، فروشگاه ها، مجموعه های تجاری، شعبه های بانک، تولیدی های با گرایش تجاری و تولیدی های صنعتی نزدیک به 34 % قطعات ملکی محله را در برگرفته است که بیانگر شدت فعالیت در حاشیه های محله است .این فعالیت ها بی آنکه از جهت اشتغال و کسب درآمد یا ایجاد فضاهای کالبدی مناسب به احیای محله کمک کنند، باعث محدود شدن امکانات ساکنان نیز شده اند، زیرا از کوچه های پیرامونی به صورت پارکینگ خودروهای شاغلان این واحد ها استفاده می شود و تراکم رفت و آمد در مسیر های اصلی مذدم محل راگرفتار آلودگی ها و کاهش ایمنی تردد کرده است. افزون بر آن این واحدهای تجاری تعدادی از خانه های درون بافت را به تولیدی و انبار در آورده اند که باعث مزاحمت ساکنان است.

الگوی خدمات شهری : در سراسر محله ، با حدود 8000 جمعیت ساکن، خدمات آموزشی به یک کودکستان ، 4 دبستان، دو مدرسه راهنمایی، و یک دبیرستان دخترانه محدود می شود. امکانات تفریحی جوانان را نیز یک مرکز تفریحات با 15 متر مربع وسعت سینمای قدیمی تمدن در چهار راه مولوی و یک ساختمان ورزشی نیمه تمام تشکیل میدهد. مراکز مذهبی متعدد است و در محله 21 مسجد و امامزاده و 14 تکیه و حسینیه وجود دارد که برخی از آنها قومی است( مانند حسنیه رامشه ای ها در کوچه حمام گلشن) و برخی نیز صنفی مانند حسنیه سرجان در بازار نایب السلطنه. تعداد مراکز بهداشتی – درمانی محله به 8 واحد می رسد.

2-2-4-  کیفیت ساختمانی، سازه ای و معماری

بر اساس برداشت میدانی از قطعات ملکی واقع در محله مشخص شده که به لحاظ کیفیت ساختمانی اکثر ساختمان ها نیازمند تعمیر و بهسازی هستند و ار جهت معماری بی ارزش قلمداد می شوند. نوع سازه ساختمان ها نیز بیشتر دیوار بابر با سقف آهنی یا سقف چوبی است.

 

قدمت بناها

عمر بناها بسیار زیاد است و اکثر آنها بین 20تا 50 سال قدمت دارند که به همین دلیل لازم است تعمیر و بهسازی و نوسازی شوند.

 2-2-5-  ساختار کارکردی و شبکه ارتباطی و زیر ساختی

مهمترین نارسایی محله سیروس که چه بسا باعث تشدید فرسودگی بافت کالبدی محله شده است همان ضعف ساختار عملکردی و شبکه ارتباطی و زیر ساختی محله است.

نفوذ پذیری:

محله سیروس هیچ ورودی شاخصی برای گذر از خیابان های اصلی و ورود به بافت درونی ندارد. حتی بازار نایب السلطنه که زمانی به دروازه دولاب متصل بود و ورودی شاخصی داشت، امروزه و پس از اصلاح خیابان ری ورودی نا به سامان و حتی مخروبه ای پیداکرده است.

دسترسی سواره تا عمق معینی به داخل محله نفوذ می کند اما به همه بلوک ها پیوند نمی خورد و حالت شبکه ای نیز پیدا نمیکند. دسترسی پیاده نیز به رغم وجود کوچه های متعدد کامل و شبکه ای نست و عرض کم و طول زیاد کوچه ها رفت وآمد در آنها رامشکل و نامن می سازد.

در ضلع شرقی محله ، همجوار با خیابان سیروس بازارچه نایب السلطنه و کوچه مسجد حاج ابوالفتح با وجود کم عرض بودن، معبرهای سواره به درون بافت محسوب می شوند و بقیه کوچه های بن یست راه به خیابان ندارند.

در ضلع شمالی، تقاطع بازارچه و کوچه شهید کیانی و در ضلع غربی کوچه گلاب گیر ها و شهید بالاگر ورودی های سواره به محله راشکل می دهند.

آمارگیری انجام شده برای سنجش حجم تردد در 19 ایستگاه پیرامونی محله و طی دو ساعت اوج بعداز ظهر (16 تا 18 ) نکات زیر در مورد شبکه ارتباطی و نفوذ پذیری نشان می دهد.

  • حجم تردد پیاده نسبت به جمعیت ساکن در مرحله بسیار زیاد است(9451 ورود و جروج طی دو ساعت) در برابر حدود 8000 نفر جمعیت ساکن که سلطه حرکت پیاده را بر دیگر انواع تردد نشان می دهد.
  • تردد پیاده در بخش های شمالی ، سمت بازارچه و کیانی بیشتر و در بخش های جنوبی محله، سمت مولوی کمتر است.
  • تعداد زیاد موتور سیکلت هایی که در معابر محله تردد می کنند تهدیدی برای حرکت ایمن پیاده در محله است.
  • در بازار نایب السلطنه که اصولا حرکتی پیاده دارد، حجم زیادی از حرکت سواره ( موتورسیکلت و سواری) جریان دارد که موجب اختلال کارکردی آن می شود.

 

      سلسله مراتب و الگوی معابر

در محله سیذوس سلسله مراتب راهها ترتیبی منطقی ندارد و از خیابان های اصلی و شریانی اطراف به یکباره معابر پیاده قرار می گیرند که در حال حاضر به عنوان راههای سواره نیز مورد استفاده قرار می گیرند ولی الگوی خیابان  های جمع وپخش کننده یا دسترسی های محله ای را ندارد و همین حلقه های مفقود باعث اختلال حرکتی در سطح محله شده است.

 

پارکینگ:

در سطح محله سه قطعه زمین پارکینگ عمومی با حدود 2000 متر مربع مساحت موجود است که بیشتر کارکرد فرامحله ای دارد و شاغلان بازار و خیابان مولوی از آن استفاده می کنند . مالکیت اتومبیل شخصی در میان ساکنان محله نیز بسیار پایین است به طور یکه فقط 186 ساکن در قطعات ملکی مسکونی در بررسی میدانی مالکیت اتومبیل را اعلام داشته اند.

تعداد قطعات مسکونی دارای پارکینیگ اعم از سرپوشیده و روباز فقط 60 واحد است که همین رقم نیز گویای ضعف نوفوذ پذیری و دسترسی سواره به خانه های مسکونی است.

بنابراین باوجود پایین بودن مالکیت اتومبیل شخصی بیش از دو سوم آنها باید اتومبیل خود را بیرون از خانه پارک کنند.

 

    کارکرد ها

در میان 2669 واحد ملکی محله حدود 1441 واحد مسکونی و بقیه غیر مسکونی و اغلب تجاری و تولیدی هستند ولی مقیاس فعالیت آنها به گونه ای است که به هیچ وجه نیازهای خدماتی محله را پاسخ نمی گویند و مردم محل از کمبود تعداد مغازه های خواربار فروشی گله داشته اند.

بازارچه نایب السلطنه که روزگاری محور اصلی و یکی از شاخه های بازار تهران محسوب می شد در حال حاضر وضعیت بسیار نا بسامانی دارد و یکی از کانونهای پر مسئله محله به شمار می رود. این محور به همراه تنزل وضعیت کالبدی از جهت کارکردی نیز افت کرده است. سقف بازارچه که حلبی و چوب پوشیده و نازیباست و در امتداد آن نیز کارکردهای توزیعی بازار جای جای خود را به فعالیت های کارگاهی به ویژه در زمینه ساخت لوازم لوستر و آیینه – شمعدان و تعمیرات داده اند. در میان این کارگاه های مزاحم تعدادی مغازه های خواربار فروشی نیز دیدیه می شود. تغییر کارکردی این راسته آن را از حیات فعال شهری خالی کرده و تا حد یک گذرگاه مغشوش تنزل داده است.

در بر خیابان سیروس ، به رغم فرسودگی ساختمان ها فعالیت رونق دارد و واحدهای تجاری تخصصی در زمینه فروش فرش های ماشینی و لوازم و قفسه های فلزی اداری فعالیت دارند.

در بر خیابان 15 خرداد فروشگاههای لوازم ساختمانی، لوازم بهداشتی ساختمان، لوازم قنادی و چند نمایشگاه اتومبیل مشغول به کار هستند.

در بر خیابان مولوی به جز چند واحد باربری و حمل ونقل و توقفگاه بورس لوازم پلاستیکی از قبیل ظروف یک بار مصرف و پلاسکو و پی . وی سی قرار دارند، چند مغازهای نیز به فروش ترازو و گاو صندوق نشغول هستند.

کارگاهای موجود در این محدوده نیز بیشتر تریکو کشباف جوراب البسه و کیف و کفش تولید می کنند به همین دلیل نیز انبارهای الیاف و پلاستیک در این محدوده زیاد است.

کوچه گلاب گیر ها یکی از قسمت هایی است که انبار ها و کارگاه ها در آن زیاد است و فعالیت مسکونی را تحت اشعاع قرار داده است. مردمی در محیط بلافاصل لایه تجاری محله زندگی می کنند از مزاحمت ها و سرو صدا و آلودگی فعالیت این واحد ها شکایت دارند.

 

   شبکه های زیر ساختی

عمده ترین نارسایی محله نبود شبکه جمع آوری و دفع آب های سطحی است که محیط را بسار آلوده و رفت وآمد در کوچه ها را دشوار ساخته است. کف سازی نامناسب معابر و گذرهای پیاده نیز مشکل نبود این شبکه را دو چندان کرده است.

فقدان شبکه کامل گاز رسانی و مشکلات توزیع سوخت در محله مردم را از فرسودگی شبکه تاسیسات و ترکیدگی لوله های آب و قطع مکرر برق ابراز ناراحتی کرده اند.

روشنایی معابر نیز کامل نیست، یعنی هم تعداد چراغ های برق کم است و هم عدم تعمیر و تعویض به موقع لامپ های سوخته و شکسته رفت و آمد در شب را دشوار و نا امن ساخته است.

 

  خدمات شهری

مشکلی که اغلب ساکنان به آن اشاره داشته اند کثیفی محل و زباله هایی است که به طور نامنظم جمع آوری و گاهی روزها در خرابه ها انباشته می شود و در نتیجه آن وجود حیوانات موذی از قبیل موش ، پشه و مگس و سگ های ولگرد تاسیسات ناکافی مردم محل را به استفاده از حمام های عمومی و اداره کرده ولی آلوده ای دارند و دود ناشی از سوخت غیر گازی آنها نیز محیط را آلوده می کند.

به نسبت جمعیت و بافت جوان آن هیچگونه امکانات تفریحی برای کودکان و جوانان در محل پیش بینی نشده است. با توجه به رواج قاچاق مواد مخدر و اعتیاد در این محل نبود امکانات تفریحی سالم به آسیب های اجتماعی دامن می زند.

از جهت تجهیزات و مبلمان شهری نیز محله کمبود بسیار دارد نیمکت، سطل زباله، گلدان چراغ برق تابلوی راهنما باجه تلفن و مانند آن تقریبا در سراسر محله یافت نمی شود و یا در شرایط نامناسبی قرار دارد.

 

3- ساختار اقتصادی

شرایط اقتصادی حاکم بر یک شهر و سیر تحول آن از جمله مهم ترین و موثر ترین عوامل شکل دهی، استخوان بندی و توسعه کالبدی می باشد. آشنایی و بررسی های مشخصه اقتصادی شهر و عوامل تاثیر گذار بر آن و مسائل تاثیر پذیر از آن به عنوان عاملی مهم در طرح های مرمت و به عنوان اصلی ترین مکان فعالیت اقتصادی و اشتغال شهروندان ضروری می باشد. در شرایط اقتصادی یک شهر اتفاقات مهمی که در مسیر تحول شهر و ویژگی های اقتصادی آن پدیدار می شود، اهمیت دارد.

تغییرات شرایط اقتصادی و رونق و افول فعالیت های شهری و کاربری اراضی در مناطق مختلف شهر، جابجایی های جمعیت در طول روز و به طور دوره ای در سطح شهر تبلور می یابد. با مروری بر سیر تحول شرایط اقتصادی شهر می توان به شرایط کنونی اقتصادی شهر و فعالیتهای آن پی برد و حوزه فعالیت های شهری را بررسی نمود( کلانتری، حاتمی نژاد، 1378. 75).

هدف از بررسی ساختار اقتصادی محدوده ، شناخت تاثیر عوامل اقتصادی در فرسودگی بافت تاریخی است.

اشتغال :

در این قسمت تعداد شاغلان و تحولات آن در گذر زمان در شهر تهران، منطقه 12 و محله سیروس بررسی می شود.

شهر تهران

شاغلان شهر تهران در طول با نرخ رشد زیادی افزوده شده است. این شهر در سال 1365 دارای 1388221 نفر شاغل بوده که این رقم در سال های1375و 1385 به ترتیب 1814061 نفر و 2682845 نفر افزایش یافته است. نرخ رشد اشتغال در این شهر در دهه1365-1375 برابر 5/2 درصد و در دهه 1375-1385 به 4درصدافزایش یافته است. ارقام یاد شده بیانگر نرخ رشدی معادل 35/3 درصد برای یک دوره بلند مدت بیست ساله است.

جدول شماره 1 – تعداد و نرخ رشد شاغلان شهر تهران

سال

تعداد (نفر)

دوره زمانی

نرخ رشد (درصد)

1365

1388221

75-1365

7/2

1375

1814061

85-1375

4

1385

2682845

85-1365

35/3

ماخذ : مرکز آمار ایران، سرشماری عمومی نفوس و مسکن، سالهای 85، 75و1365.

 

منطقه 12

منطقه 12در سال 1375 برابر 52198 نفر شاغل بود و در سال 1385 برابر 86835 نفر بوده که نرخ رشد برابر 6/1 درصد بوده است.

جدول شماره2– تعداد و نرخ رشد شاغلان در منطقه 12

سال

تعدادشاغلان

نرخ رشد (درصد)

1375

1385

منطقه 12

52198

86835

6/1

ماخذ : نگارندگان، براساس آمارهای خام مرکز آمار ایران، سال های 85 و 1375.

محله سیروس

تعداد شاغلان در محله سیروس در سال 1385 برابر 2438 نفر بوده است.که نرخ رشدی برابر 9/3 درصد داشته است.

 

 

جدول شماره 3– تعداد و نرخ رشد شاغلان در محله سیروس

سال

تعدادشاغلان

نرخ رشد (درصد)

1375

1385

محله سیروس

-  

2438

9/3

ماخذ : نگارندگان، براساس آمارهای خام مرکز آمار ایران، سال های 85 .

شاخص های کمی اشتغال.

در این قسمت برخی از شاخص های کمی اشتغال نظیر سهم جمعیت در سن کار ، نرخ فعالیت عمومی، نرخ اشتغال و .... مورد مطالعه قرار گیرد. مطالعات در سطح شهر تهران و محله سیروس انجام گرفته است.

جمعیت فعال:

شهر تهران

شهر تهران در سال 1375 دارای 6758845 نفر جمعیت بوده که از این تعداد 2/64 درصد در سن فعالیت بوده اند. تعداد جمعیت این شهر در سال 1385 به 7872280 نفر رسید که از این تعداد 5926156 نفر در سن فعالیت قرار داشتند. این میزان معادل 3/75 درصد کل جمعیت این شهر را تشکیل می داد.

جدول شماره4– سهم جمعیت فعال شهر تهران

متغیر          سال

1375

1385

تعداد جمعیت (نفر)

6758845

7872280

جمعیت فعال (نفر)

4338192

5926156

سهم جمعیت فعال(درصد)

2/64

3/75

ماخذ : مرکز آمار ایران، سرشماری عمومی نفوس و مسکن، سال های 1375 – 1385.

منطقه 12

منطقه 12 شهر تهران در سال 1375 دارای 118558 نفر جمعیت فعال بوده است. این میزان 5/62 درصد کل جمعیت را تشکیل می دهد. این نسبت در سال 1385 برابر 5/74 درصد بوده است.

جدول شماره5– سهم جمعیت فعال منطقه 12

سال

متغیر

1375

1385

تعداد جمعیت (نفر)

189625

244190

جمعیت فعال (نفر)

118558

181847

سهم جمعیت فعال(درصد)

5/62

5/74

                       ماخذ : مرکز آمار ایران، سرشماری عمومی نفوس و مسکن، سال های 1375 – 1385.

محله سیروس

 جمعیت فعال محله سیروس در سال 1385 برابر 5359 نفر بوده که سهم جمعیت فعال محله سیروس برابر 7/75 % بوده است.

جدول شماره6– سهم جمعیت فعال محله سیروس

متغیر                              سال

1385

تعداد جمعیت (نفر)

7076

جمعیت فعال (نفر)

5359

سهم جمعیت فعال(درصد)

7/75

ماخذ : مرکز آمار ایران، سرشماری عمومی نفوس و مسکن، سال 1385.

برای دریافت کل فابل می تونین با jalilghezell@gmail.com مکاتبه کنین.

عبدالجلیل قزل
فارغ التحصیل کارشناسی ارشد شهرسازی
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


خدمات سیستم اطلاعات جغرافیایی